Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 224 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Krótko o mnie

Urodziłem się w Polsce. Umrzeć chcę w Peru. Cała reszta jest podróżą. Kontakt ze mną: malachowski@hotmail.com

Statystyki

Odwiedziny: 2015417
Wpisy
  • liczba: 584
  • komentarze: 2247
Bloog istnieje od: 2904 dni

Trzęsło, trzęsie i trząść będzie. A życie trwa dalej

poniedziałek, 30 stycznia 2012 15:42

 
Na południu Peru znów zatrzęsła się ziemia. Ale kiedy stwierdziłem, że sufit nade mną przestał się kolebać, a ściany stoją pionowo, przewróciłem się na drugi bok i zasnąłem.
 

Od stu do dwustu rannych, większość z lekkimi obrażeniami. Prawdopodobnie dwie ofiary śmiertelne. Zawalenie się i uszkodzenie wielu domów oraz zabytkowych budynków. Strach przed powrotem pod swój dach. Brak prądu w wielu miejscach. Tak wygląda sytuacja po trzęsieniu ziemi na południu Peru.


Wszystko to należy traktować jednak jako coś normalnego. Dobra, prawie normalnego...

 

Część wybrzeża Peru położona jest na uskoku płyt tektonicznych. Jest to wiadomość znana z lekcji geografii w szkole podstawowej.  I właśnie w pobliżu tego uskoku, a dokładnie w regionie Ica, doszło do wstrząsu o sile 6,2 stopnia w skali Richtera. Z 29 na 30 stycznia, jedenaście minut po północy czasu lokalnego (6.11 w Polsce).


 Spałem jak suseł na południu Limy, niecałe trzysta kilometrów od epicentrum. Ale obudziłem się. Nie dało się spać.

 

Były to najbardziej odczuwalne wstrząsy w moim peruwiańskim życiu. Z reguły jest ich kilkanaście w roku (średnio jeden, dwa w miesiącu), ale te były najsilniejsze, jakie pamiętam. Może inaczej – najdłuższe. Trzęsło się i trzęsło, potem przestało na chwilę i znów trzęsło.
 

Kiedy stwierdziłem jednak, że sufit nade mną przestał się kolebać, a ściany stoją pionowo, przewróciłem się na drugi bok i zasnąłem.
 

Rano przypomniałem sobie, że kładąc się spać, postanowiłem wstawić na Kochamy Peru mój artykuł o trzęsieniu ziemi w 1970 roku. Zrobiłem to. Tekst jest gotowy:


Yungay. Miasto umarłych --->>>

 

 

Na zdjęciach zniszczenia w Ica po trzęsieniu ziemi w 2007 roku.


Podziel się
oceń
0
0