Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 224 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Krótko o mnie

Urodziłem się w Polsce. Umrzeć chcę w Peru. Cała reszta jest podróżą. Kontakt ze mną: malachowski@hotmail.com

Statystyki

Odwiedziny: 2015432
Wpisy
  • liczba: 584
  • komentarze: 2247
Bloog istnieje od: 2904 dni

Czary mary na antenie

piątek, 26 lutego 2010 12:31


Nareszcie! W końcu ogólnokrajowa rozgłośnia radiowa opowiedziała jak naprawdę wygląda Peru. I to w jaki piękny sposób opowiedziała!
Właśnie skończyła się trzygodzinna audycja w Pierwszym Programie Polskiego Radia poświęcona Peru. Słuchałem jej z uśmiechem na ustach i spokojem w sercu płynącym z tego, że to, co w nim czuję, nie jest odosobnione. Redaktorzy Marta Kielczyk i Roman Czejarek oraz ich goście zachowali się jak rasowi czarownicy. Z wielką kulturą i ciekawie odczarowali mity, które krążą na temat tego niezwykłego kraju.


Według tych mitów, funkcjonujących od lat w powszechnej świadomości, Peru zamieszkują tajemniczy Inkowie, którzy ubierają się w kolorowe peleryny i z lamami na postronkach okupują Machu Picchu, nie wiadomo w jakim celu najpierw ukryte, a potem odkryte. To oczywiście wielki skrót myślowy, który potwierdza jak niewiele o tym kraju wiemy i jak wiele z tego, co wiemy, mija się z rzeczywistością. W radiowej „Jedynce" świetnie ukazano to na przykładzie muzyki. Nagle okazało się, że Peruwiańczycy wcale nie słuchają fletni pana i andyjskich melodii, tylko nowoczesnych, nieco sentymentalnych, lecz bardzo ciepłych przebojów.


Szkoda, że tak krótko to odczarowywanie trwało. Ale i tak bardzo się cieszę, bo okazuje się, że w Polsce jest coraz więcej ludzi, którzy Peru nie tylko sprzedają, ale także kochają.

Fragmenty audycji do odsłuchania tutaj.


Podziel się
oceń
0
0