Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 224 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Krótko o mnie

Urodziłem się w Polsce. Umrzeć chcę w Peru. Cała reszta jest podróżą. Kontakt ze mną: malachowski@hotmail.com

Statystyki

Odwiedziny: 2015435
Wpisy
  • liczba: 584
  • komentarze: 2247
Bloog istnieje od: 2904 dni

(Nie)znani Peruwiańczycy: Pachacútec i jego wnuczka

środa, 31 marca 2010 2:06


W języku keczua jego imię brzmi: ten, który zmienia świat. Nie dostał tego imienia na wyrost. Gdyby nie on, państwo Inków nie odcisnęłoby żadnego śladu w historii Ameryki Południowej.


O Kazimierzu Wielkim mówi się, że zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną. Z tego powiedzenia do Pachacúteca najbardziej pasuje jedno słowo: wielki. A to dlatego, że ten władca Inków stworzył imperialną potęgę swego państwa. Startując niemal od zera, a właściwie na minusie.


Urodził się jako Cusi Yupanqui, ale nie wiadomo dokładnie kiedy. W 1438 roku został dziewiątym Sapą Inka - inkaskim królem, bo prawowity następca tronu uciekł z zaatakowanego przez wrogów Cusco. Pachacútec obronił stolicę i zaczął podbój obszarów między Limą a Jeziorem Titicaca. W krótkim czasie udało mu się z niewiele znaczącego i słabego państwa uczynić największe imperium prekolumbijskiej Ameryki rozciągające się od dzisiejszego Ekwadoru po środkowe Chile oraz część Boliwii i kawałek Argentyny.

 Pachacútec gruntownie zreformował nowe państwo. Powołał czterech gubernatorów, oddzielił dowództwo armii od kasty kapłanów oraz wprowadził państwową religię i keczua - powszechnie obowiązujący język. Za jego panowania zmieniło się także samo Cusco. Zmieniło się to mało powiedziane. Stolica Inków rozbłysła. Tak bardzo, że kilkadziesiąt lat później zdumieni konkwistadorzy, zdając o niej relacje w Europie, opowiadali, że swoim blaskiem Cusco przewyższa wszystkie miasta na Starym Kontynencie.


Prawdopodobnie za panowania Pachacúteca powstało Machu Picchu.


Do dziś uznawany jest w Peru za bohatera. W Cusco, na wysokiej kolumnie, stoi jego pomnik. Rozmiarami dorównuje górującemu nad miastem pomnikowi Chrystusa i przerasta podobiznę Manco Capaca - legendarnego założyciela państwa Inków. Kamienny Pachacútec znajduje się także u podnóża Machu Picchu w Aguas Calientes.


Największy inkaski wojownik i reformator zmarł w 1471 lub 1472 roku. Ale w Peru żyje jego potomek - Isabel Atayupanqui Pachacútec.

 Pani Iza skończyła 86 lat i mieszka w Cusco, w dzielnicy San Jerónimo. Jak na przedstawiciela królewskiego rodu przystało ubiera się w piękne szaty. Niestety tylko przy okazji. Ostatnio było nią wręczenie medalu przez władze miasta. Podczas uroczystości pra pra pra... wnuczka Pachacúteca ubrana była jak ñusta - inkaska księżniczka.


Jest wdową i nie ma potomstwa. Uznaje się ją więc za ostatniego potomka króla, który zjednoczył andyjskie cywilizacje.


Źródła: Wikipedia i en Peru.


Podziel się
oceń
1
0