Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 223 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Krótko o mnie

Urodziłem się w Polsce. Umrzeć chcę w Peru. Cała reszta jest podróżą. Kontakt ze mną: malachowski@hotmail.com

Statystyki

Odwiedziny: 2015403
Wpisy
  • liczba: 584
  • komentarze: 2247
Bloog istnieje od: 2904 dni

Gorące podziękowania z zimnych Andów

środa, 30 maja 2012 18:39

 

W wysokich Andach zaczęła się zima. Zabrała już pierwsze śmiertelne ofiary. Ale nie w miejscowości, w której ogrzaliśmy domy Indian. 

 

W Puno nad Jeziorem Titicaca temperatura spada w nocy do czternastu stopni Celsjusza poniżej zera. Cóż to jest - można zapytać. Ale odpowiedź nie jest wesoła, zważywszy, że domy w Andach nie mają ogrzewania. 

 

Chociaż część już ma. W zeszłym roku dzięki wysiłkowi wielu Polaków, w tym także Czytelników tego bloga, udało się zamontować ogrzewanie słoneczne w ośmiu domach w położonej dwie godziny jazdy od Puno indiańskiej społeczności Mañazo. W siedmiu z nich system działa idealnie. Dzięki temu nad ranem, kiedy na dworze jest najzimniej, mieszkańcy mają darmowe ciepło. 

 

Choć fala mrozów w peruwiańskich Andach dopiero się zaczęła, zabrała już dwanaście ofiar. To dzieci poniżej piątego roku życia, które zmarły z powodu powikłań wywołanych zapaleniem płuc. Starszych nikt nie liczy. Mimo lekarstw dostarczanych przez władze w ich domach nie zawsze da się wyleczyć. Jest po prostu za zimno.

 

Ponad czterdziestka dzieci, którym udało się pomóc w zeszłym roku, ma się jednak dobrze. Za to raz jeszcze z Arkiem Supietą - motorem napędowym całej akcji - wszystkim dziękujemy. 

 

To oczywiście nie koniec naszego wspólnego projektu. Szczegóły wkrótce.

 Podziel się
oceń
0
0