Bloog Wirtualna Polska
Są 1 277 223 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Krótko o mnie

Urodziłem się w Polsce. Umrzeć chcę w Peru. Cała reszta jest podróżą. Kontakt ze mną: malachowski@hotmail.com

Statystyki

Odwiedziny: 2015409
Wpisy
  • liczba: 584
  • komentarze: 2247
Bloog istnieje od: 2904 dni

Cumbe Mayo: zagadka z przeszłości

czwartek, 30 września 2010 0:01


Ta budowla jest bardziej tajemnicza niż Machu Picchu i wszystkie inkaskie rozwiązania techniczne razem wzięte. Powstała ponad 3500 lat temu i wygląda tak, jakby do jej budowy użyto lasera.


Chodzi o Cumbe Mayo - stanowisko archeologiczne w północnym Peru, na wysokości 3300 metrów nad poziomem morza, dwadzieścia kilometrów od miasta Cajamarca. To jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w tym kraju.


Na pierwszy rzut oka nic tajemniczego w nim nie ma. Cumbe Mayo to ruiny kilkukilometrowej długości akweduktów, które powstały około 1500 lat przed Chrystusem i ponad 2500 lat przed Inkami. Przez długi czas uznawane były za najstarszą wzniesioną przez człowieka budowlę w całej Ameryce Południowej. Ale nie w tym rzecz. Tajemnica tkwi w szczegółach - kanały są wycięte w skałach tak idealnie, jakby użyto do tego lasera.


Można powiedzieć, że to niezwykle dobra robota. Zresztą sama nazwa tego miejsca w języku keczua oznacza dobrze zrobiony kanał wodny. Tylko po co? W jakim celu jego budowniczowie wykazali się taką perfekcją? I jak to wszystko wykonali? Rzeczywiście laserem? U schyłku epoki brązu, kiedy nie znano nawet żelaza?


Na te pytania nikt nie potrafi odpowiedzieć. Zagadką jest także znaczenie petroglifów wyrzeźbionych na akweduktach i pobliskich skałach.
Podziel się
oceń
0
0